Oldalak

2014. április 30., szerda

Vacsorára

 Sokáig nem voltam kibékülve az omlós tésztákkal, de valószínűleg inkább csak féltem az elkészítésüktől. Pedig most már tudom, hogy egyáltalán nem bonyolultak, így egyre gyakrabban készítek olyan sütit, aminek omlós tészta az alapja. Épp ezért a sós verziókkal is kísérletezem, és azt dobálom bele, ami épp itthon van. Mint ez a spenótos-juhtúrós quiche. Vacsorára ideális kenyér helyett. :)

Spenótos-juhtúrós quiche


- 200 g tk tönkölyliszt
- 110 g vaj
- 3-4 ek víz
- 300 g spenót
- 150 g juhtúró
- 100 ml tejszín
- 1 kis fej lilahagyma (kb 70 g)
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 tojás
- só, bors, olívaolaj

A tésztához a lisztet elkeverjük fél teáskanálnyi sóval, elmorzsoljuk a vajjal, majd a vízzel tésztát gyúrunk belőle. Ha 4 kis pitét csinálunk belőle, 4 részre osztjuk a tésztát, és kinyújtjuk. Kibéleljük vele a piteformát/formákat, villával megszurkáljuk az alján a tésztát. Sütőpapírral kibéleljük őket, sütőgyönygöt/szárazbabot szórunk rá. 180 fokos sütőben (légkeveréses) 10 percig sütjük, majd eltávolítjuk róla a papírt és a  nehezéket és még 5 percig sütjük (amíg ropogósra sül a tészta).
Eközben elkészítjük a tölteléket. A spenótot alaposan megmossuk, megszárítjuk. A lilahagymát és a  fokhagymákat felkarikázzuk és kevés olívaolajon megfonnyasztjuk. Hozzáadjuk a spenótot és pár perc alatt kevergetve megvárjuk, amíg a spenót összeesik. Sóval, borssal ízesítjük. Levesszük a tűzről és amíg még meleg, belekeverjük a juhtúrót. A tejszínt elkeverjük a tojásokkal és azegészet összekeverjük (érdemes minél később belekeverni a tojásos részt, hogy a forró spenót ne változtasson a tojás állagán
Ha kész van a tésztánk, kivesszük a sütőből és felhevített olajjal megkenjük gyorsan, majd még 1 percre visszatesszük sülni. Ezt követően ismét kivesszük, eloszlatjuk rajta a tölteléket és 180 fokon kb. 30 perc alatt készre sütjük.

CH tartalom: 37 g/pite (4 kis pite esetén)
Kalóriatartalom: 567 kcal/pite (4 kis pite esetén)




2014. április 26., szombat

Heti tervezés

Bármennyire is próbálom előre megtervezni a heti programot (beleértve, hogy mikor mit főzök), vannak hetek, amikor egyszerűen nem megy. Ez a hét tipikusan ilyen volt. Valahogy semmi nem jött össze. :) Így még egy gyors ebédet, vagy egy kenyérsütőgépes kenyeret sem tudtam összehozni. De sebaj, a következő hét majd jobban sikerül. :)
Ezeket a rizsgolyókat egy jobb hetemen készítettem egy hétköznap este. Igazából nagyon látványos, de nem igényel vészesen sok munkát. :) Többféle receptet nézegettem, de végül a saját fejem után mentem persze megint. A rizses massza még egy kicsit nehezen áll így össze, nem mondom, hogy formázhatóság szempontjából tökéletes, ellenben nagyon finom lett. :) Vacsorára készítettem, de ebédre is tökéletes volt. :) Leheta spenót mennyiségét növelni egyébként, nekem ennyi állt csak a rendelkezésemre. :)

Spenótos rizsgolyók sültpaprikás paradicsommártással


Hozzávalók a rizsgolyókhoz:
- 15 dkg barna rizs
- 15 dkg spenót
- 1 tojás
- 5 dkg sajt (én cheddart használtam)
- 1/2 fej közepes vöröshagyma (kb. 5 dkg)
- 2 gerezd fokhagyma
- só, olívaolaj

Hozzávalók a mártáshoz:
- 1/2 fej közepes vöröshagyma (kb. 5 dkg)
- 30 dkg paradicsom
- 1 nagyobb kaliforniai paprika (kb. 7-8 dkg)
- néhány csepp Worchestershire szósz
- só, bors, olívaolaj
- oregánó, kakukkfű

A barna rizst kevés olajon lepirítjuk, majd kétszeres mennyiségű vízben kb. 45 perc alatt megfőzzük. Közben bekapcsolajuk a sütőt, előmelegítjük 200 fokra. A paprikát megmossuk, szeletekre vágjuk, kevés olívaolajjal megkenjük. Sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük a héjukkal felfelé, és 25 perc alatt megsütjük őket, míg a héjuk már megfeketedik. Közben alaposan lemossuk a spenótot, lecsepegtetjük és összetépkedjük. A hagymát egészen apróra felaprítjuk a fokhagymával együtt, majd kevés olívaolajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a spenótot, sóval, borssal fűszerezzük és addig sütjük, amíg a spenótlevelek összeesnek és a levelekből kijövő víz elfő róluk. Félretesszük hűlni.Időközben a megfőtt rizshez keverjük a hagymás spenótot. Kóstoljuk meg, ha kell, még fűszerezhetjük.
A paprika is megsül időközben, kivesszük, alufóliával lefedjük és 10 percig állni hagyjuk, utána lehúzzuk róla a héját. A sütő hőmérsékletét 170 fokra (nem légkeveréses) levesszük. A langyosra hűlt spenótos rizshez adunk egy enyhén felvert tojást, a reszelt sajtot és gombócokat formázunk belőle. Ragadni fog, így ügyeskedni kell, hogy összenyomkodjuk a gombócokat. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük őket és 20-25 perc alatt megsütjük őket.
Közben befejezzük a mártást: a hagymát felaprítjuk, kevés olívaolajon megsütjük, majd hozzáadjuk a nagyobb darabokra vágott paradicsomot és felöntjük 1-1,5 dl vízzel. Kakukkfűvel, sóval, borssal, oregánóval fűszerezzük. 15 perc elteltével a paradicsom megfő, a víz pedig elfő róla. Ekkor hozzáadjuk a paprikát és botmixerrel pürésítjük.
Forrón vagy langyosan tálaljuk.





CH tartalom: 33 g CH/adag
Kalóriatartalom: 261 kcal/adag

2014. április 21., hétfő

Dilemmázva

Nem szeretném, ha mániámmá válna az egészségtudatos táplálkozás. Egyszerűen csak szeretnék (ha már amúgy is rengeteg időt töltök a konyhában) minél egészségesebben táplálkozni. Aki azonban arra adja a fejét manapság, hogy egészségesen étkezzen, nagy fába vágja a fejszéjét szerintem. Ennek csak az egyik oka maga a megvalósítás, azaz, hogy a mai rohanó világban mikor főzünk és milyen minőségű alapanyagokból. A másik nehézség, és úgy érzem, ezzel szemben némiképp tanácstalan is vagyok, az maga a kérdés: mi az, ami egészséges? Tele van az internet és a könyvespolcok okosabbnál okosabb (vagy annak tűnő) szakirodalommal táplálkozástudomány, vagy épp áltudományos írások tekintetében. És mi találunk közöttük? Gyakorlatilag mindenről két véleményt, két tökéletesen ellentéteset. Ami az egyiknél szabad, az a másiknál tilos és fordítva. Képtelenség eligazodni. A cikkeket olvasva minden logikusnak tűnik, de egy másik cikket áttanulmányozva a másik oldalról, bebizonyítják az ellenkezőjét. Laikusként képtelenség eligazodni közöttük, így én ezt már fel is adtam. :) Az inzulinrezisztenseknek (és nem mellesleg cukorbetegeknek, terhességi cukorbetegeknek) szóló szénhidrát alapú, 160 grammosnak hívott diéta nekem orvosi "utasítás". Logikusan elmagyarázták, mit miért  kell, és ha ez nem is lett volna elég, nekem épp elég bizonyíték volt az, hogy a saját szervezetemben milyen változások álltak be, amióta a diétát csinálom. Ami eleinte még egy hit nélkül végzett "feladat" volt, mára az életem részévé vált és biztos vagyok benne, ha egy nap valami csoda folytán azt mondanák, már nem vagyok IR-es, akkor is ugyanezen alapszabályok mentén folytatnám a táplálkozást.
Az IR diéta alapszabályai mellett igyekszem minden módon egészségtudatosan táplálkozni. Azonban minél tudatosabban próbálok figyelni erre, egyre inkább úgy érzem, hogy ingoványos talajon járok. Mi is az egészséges? Mit szabad enni és mit nem? Mi tesz jót és mi rosszat? Csak hogy néhány egyszerű példát mondjak: teljes kiőrlésű kontra sima liszt - előbbit a bélflóra tönkretételével is szokták gyanusítani, míg utóbbi agyonfinomított alapanyagként a tiltólisták élén áll számos indokkal alátámasztva. Vagy például melyik cukorhelyettesítőt használjuk? Vagy kell-e lúgosítani? Lehet-e tejet, illetve tejterméket fogyasztani? És a fő kérdés, ami mostanában foglalkoztat: mi a helyzet a gluténnal? Ha nem vagyunk rá érzékenyek, attól még jó, ha azzal tömjük magunkat? Vagy valóban annyira káros, mint azt számos cikkben bizonygatják és a gluténtartalmú gabonákat is száműzni kellene étrendünkből?
Őszintén szólva, itt adtam fel. Nem fogok tudni eligazodni sosem. Az egészséges táplálkozásban azonban hiszek. És mi jelenti számomra az egészségeset? A kiegyensúlyozott táplálkozás: amikor rendszeresen (esetemben IR előírásoknak megfelelően) étkezünk,és figyelünk arra, hogy megtartsuk az egyensúlyt a szükséges tápanyagok bevitelében, és a felhasznált nyersanyagok tekintetében is.
Jelenleg ez utóbbi a legnehezebb számomra. Az IR diétában ugyanis az előírt szénhidrátmennyiséget kötelező bevinni étkezésenként. Márpedig nagyobb mennyiségű lassú szénhidrátot jellemzően gabonafélékből lehet bevinni.. A reggeli nálunk egyértelműen kenyér. Ebédnél a köret sokszor bulgur, kuszkusz, vagy tészta, tehát megint gluténtartalmú gabona. A vacsoránál pedig, ha nincs idő, akkor szintén kenyér. Ez az, amiben én jelenleg nem találom az egyensúlyt. Mert függetlenül attól, hogy a glutén most jó-e, vagy rossz, úgy érzem, ezek túlsúlyba kerülnek a napi étkezésünkben. Épp ezért szeretném ezeknek a gluténtartalmú gabonáknak a bevitelét csökkenteni, amellett, hogy a kötelező szénhidrátmennyiséget tartom. Ez azonban kihívás. És ezért kísérletezem mostanában folyamatosan még több új alapanyaggal. :)

Ez a mostani recept már ennek a keresgélésnek az eredménye, igaz, ez nem saját szerzemény. A receptet a GoodFood egyik számában találtam és mindketten imádtuk :) Persze picit változtattam rajta, de mikor nem? :) Az eredeti recept kukoricát is tett bele, de nekem az nem tetszett benne. :)

Zöldségpogácsa csicseriborsóból és fehérbabból salátával (8 db)



- 40 dkg csicseriborsó konzerv
- 40 dkg fehérbab konzerv
- 1 kaliforniai paprika (kb. 12 dkg)
- 3 szál újhagyma (kb. 4 dkg)
- 1 tojás
- 5 dkg cheddar sajt
- só, bors, 4 ág kakukkfű
- olívaolaj

Hozzávalók a salátához:
- 6 dkg galambsaláta
- 1 kis fej lilahagyma (kb. 6 dkg)
- 20 dkg koktélparadicsom

A csicseriborsót és a babot lecsepegtetjük és villával összetörjük / botmixerrel pürésítjük. A kaliforniai paprikát és az újhagymát egészen picire felaprítjuk. Beletehetjük így is, de én egy picit megpirítottam előzetesen kevés olívaolajon. Az alapanyagokból összeállítjuk a pogácsákat, majd 8 darab lapos pogácsát formázunk belőle. Forró serpenyőben közepes lángon, kevés olajon oldalanként kb. 4 perc alatt megsütjük. A salátához a lilahagymát vékonyan felszeleteljük, a koktélparadicsomokat félbevágjuk és összekeverjük a salátával. Már tálalhatjuk is. :)

CH tartalom: 32 g CH/adag
Kalóriatartalom: 290 kcal/adag




2014. április 20., vasárnap

Szezonális

Ez a hosszú hétvége nekünk nagyon nem úgy alakult, ahogy eredetileg terveztük. Ha jobb idő lett volna,  horvát tengerparton kirándulgatnánk most, mint tavaly ilyenkor, de sajnos most ott sem valami szép az idő, így maradtunk itthon. Emiatt viszont igazából semmit sem terveztem a hétvégére, semmi igazán húsvétit. :)

Ez az újburgonya saláta még  a múlt hétvégén készült, szezonalitása miatt, viszont ha valaki még gyors megoldást keres a holnapi menühöz, annak jól jöhet. Egyszerű, gyors, könnyen elkészíthető és finom. Semmi extra végülis, de szerintem nem is kell. :) Mi köretként ettük az ebédhez, de magában is megállja a helyét.
Burgonyát amúgy nagyon ritkán készítek, főzve ráadásul még kevésbé ajánlják IR diétában, de az Uram krumpli-fan, így ha a kedvében szeretnék járni a hétvégi főzéssel, akkor valami burgonyásat készítek. :)

Újburgonya saláta retekkel


- 70 dkg újburgonya
- 1 csokor retek (kb 14 dkg)
- 1 csokor újhagyma (kb 7,5 dkg)
- 2 ek olívaolaj
- só, bors
- 1-2 ek snidling

A burgonyát alaposan megmossuk, ha kell, kefével lesúroljuk. Sós vízben puhára főzzük (vigyázzunk,ne főzzük túl), hagyjuk langyosra hűlni. A retket, újhagymát vékonyan felkarikázzuk. Az olívaolajat elkeverjük a sóval, borssal, snidlinggel és az egész salátát összekeverjük. Langyosan tálaljuk.

CH tartalom: 33 g CH/adag
Kalóriatartalom: 208 kcal/adag




2014. április 16., szerda

A zöldfűszeres

Hétvégente a Bosnyák téri piacra szoktunk menni vásárolni. Ha sikerül időben felkelni, és van időnk, akkor mindig megkeresem a zöldfűszerest. Szombat délelőttönként van csak kint, és mindig a szezonnak megfelelő friss zöldfűszereket árul. Imádom, függő lettem. :) Néhány hete így vettem gyönyörű friss koriandert. Múlt hétvégén pedig friss babérlevelet, bár akkor még nem tudtam, mihez fogom használni. Hét közben viszont kaptam friss házi csirkemellet, még csontosat-bőröset és nem akartam mindegyiket kicsontozni, így úgy gondoltam, az egyiket rögtön ki is sütöm - egyben. Így került a babérlevél a bőre alá. És a köretbe is :)
A lencsével kapcsolatban egy kis info: Teljesen beleszerettem a szupermarketek bio részlegein kapható apró szemű barna lencsébe. Nem kell beáztatni, gyorsabban megfő, és nagyon finom. A szénhidráttartalma viszont alacsonyabb a hagyományos, általunk megszokott lencsénél, így erre figyelni kell. (sima lencse: 100 g-ban 53 g CH, apró szemű  29,6 g CH)

Babéros csirke hagymás lencsesalátával


Hozzávalók a csirkéhez:
- 1 nagy csontos-bőrös csirkemell
- 4 babérlevél
- 5-6 gerezd fokhagyma
- 1 közepes fej vöröshagyma (kb. 100 g)
- só, bors
-kevéske vaj

Hozzávalók a körethez:
- 250 g apró szemű bio barna lencse (lehet másféle lencse is, csak akkor más a CH tartalma!)
- 1 közepes fej lilahagyma (kb. 80 g)
- 3 szál újhagyma
- 2 babérlevél
- 2-3 ek petrezselyem
- 2 ek balzsamecet
- kevéske vaj

A csirke bőrét bedörzsöljük jó alaposan sóval, borssal, vajjal, a bőre alá becsúsztatjuk a babérleveleket. Tepsibe helyezzük, mellé dobáljuk a fokhagymákat, a cikkekre vágott vöröshagymát. 210 fokra előmelegített sütőben alufóliával lefedve sütjük 30 percig. Ekkor levesszük a fóliát, picit meglocsolgatjuk a kisült zsírral és további 25 percig sütjük 250 fokon fólia nélkül.
A körethez a lencsét jó alaposan leöblítjük, majd a babérlevéllel enyhén sós vízben megfőzzük. (ez a fajta lencse, elég gyorsan, kb 20 perc alatt meg is fő). Leszűrjük, kivesszük a babérleveleket. Az újhagymát és a lilahagymát felkarikázzuk és nagyon kevés vajon nagy lángon megpirítjuk. Hozzáadjuk a két evőkanálnyi balzsamecetet, egy percig a lángon hagyjuk, hogy az ecet csípőssége elszálljon. A lencséhez adjuk a balzsamecetes hagymát, továbbá a csirke mellett megsült édes fokahgymát és vöröshagymát is. Összekeverjük a petrezselyemmel és már tálalhatjuk is.

CH tartalom: 24 g CH/adag apró szemű barna lencse esetén, 38 g CH/adag sima lencse esetén
Kalóriatartalom: 429 kcal/adag (ebből a köret 261 kcal)




és itt egy esti kép a kisült csirkemellről egyben is :)



2014. április 13., vasárnap

Kertészkedés az erkélyen

Azt hiszem, nem titok, hogy nagy kertet szeretnék. No persze, ezt budapesti keretek között, tehát a nagy az relatív, minden esetre nem örülnék, ha csak egy zsebkendőnyi kertünk lenne majd egyszer. Sokszor azonban, amikor a hétköznapi teendőket is alig tudjuk menedzselni, felmerül beszélgetéseink közepette az Urammal, hogy vajon valóban kell-e nekünk akkora kert. Hisz azt gondozni kell, rengeteg időt és energiát igényel. De én kitartok az álláspontom mellett (egyébként ő is :) ), mi szerint jó lesz az nekünk, még ha sok tennivaló is akad majd. Mert az legalább hálás teendő lesz. :) Gyakorlásképpen az erkélyen kertészkedem. 3 éve kezdtem a fűszernövényeket nagyobb mennyiségben, magról nevelgetni az erkélyen. Minden évben levonom a kivetkeztetéseket, legközelebb majd mit csinálok másképp.  Idén is ennek tükrében álltam neki az erkély rendbetételének, a virágok átültetésének. :) Amit azonban elkalkuláltam most, az az idő. Több, mint öt órámba tellett a virágok, a fűszerek el- és átültetése. Mindezt persze végig guggolva-görnyedve, cserepeket emelgetve, elképzelhetetlenül mocskos párkányt súrolva, úgyhogy az amúgy is fájós derekam most nincs épp a legjobb állapotban. Viszont már most meseszép az én kis kertem. :)
Hozzátenném, abban biztos vagyok, hogy biztosan sok teendő lesz majd egy igazi kertben, de lesznek bizonyos előnyei az erkély-ültetvénnyel szemben. Például, hogy cserepeket mosogatni lavórból (amit a nappali világos szőnyegén keresztül kell kicipelni), nem épp kellemes és praktikus tevékenység. Egy slag minden bizonnyal gyorsabb és célravezetőbb. :) De gondolom a járókelők nem örülnének, ha a harmadikról a kifolyón át a nyakukba csorogna a földes víz.:)

A recept nem bonyolult, egy klasszikus kis teasütemény. A sütipecsét pedig már több, mint egy éve megvolt, csak nem próbáltam ki eddig. :)

Vaníliás aprósütemény (kb. 40 darab)


- 150 g tk búzaliszt
- 130 g fehér tönkölyliszt
- 150 g vaj
- 90 g nyírfacukor por
- 1 tojás
- 1 rúd vanília

Elkeverjük a kétféle lisztet egy csipet sóval, a cukorral, a vaníliarúd kikapart magjaival, majd a szobahőmérsékletű vajjal elmorzsoljuk. A tojással tésztává gyúrjuk, majd folpackba csomagolva 1 órán át pihentetjük a hűtőben.
Lisztezett gyúródeszkán 3-5 mm vastagságúra nyújtjuk, kiszaggatjuk tetszőleges formára. A maradék tésztát újra összegyúrjuk, ismét kinyújtjuk és kiszaggatjuk, addig ismételve, amíg el nem fogy a tészta. 160 fokra előmelegített (légkeveréses) sütőben kb. 12 perc alatt megsütjük.

CH tartalom: 6 g CH/darab (40 darab esetén)
Kalóriatartalom:  57 kcal/darab





2014. április 4., péntek

Konzekvenciák

Idén ma először biciklivel mentem munkába. Ennek ereményeképp az alábbi konzekvenciákat vontam le:

1. munkába biciklizni jó.
2. munkából hazafelé biciklizni - még jobb.
3. azaz út, ami már tavaly is hepehupás volt, az még most is az.
4. sőt, még hepehupásabb (a táskám kétszer kis híján leesett a csomagtartóról).
5. mindez még egy ok, hogy a kerülő úton menjek munkába.
6. a gyalogosok még nem szokták meg a bicikliseket az utakon.
7. az autósok sem.
8. azt hiszem, nem is fogják. :) 
9. a biciklis még mindig biciklis, az autós meg autós - és mindkettő szidja a másikat.
10. ennek ellenére az én véleményem az, hogy legyünk türelmesek egymással.
11. kivéve, ha a pirosra felfestett bicikliút mellől úgy akar egy parkoló autó kiállni, hogy eszébe sem jut a visszapillantóba nézni.
12. főleg, ha ezek után még úgy gondolja, jópofa dolog fütyülni a csinos bringás csaj után, akit majdnem elütött.
13. mindemellett kifejezetten boldogító érzés a rostokoló autósor mellett elsuhanni.
14. amik azonban rettentően büdösek, ami pedig némiképp árnyékolja a boldogító érzést.
15. a város gyönyörű részein tekerni (Duna-part, Andrássy út, Városliget) ugyanakkor csodás érzés.

Mára ennyi, de jövő héten terveim szerint bővítem még a listát. :) Hát még ha süt majd a nap is, és nem ilyen borús lesz az idő, mint ma. :)

Mellé pedig egy finom és egészséges ázsiai fogást hoztam mára. Az eddigi egyik legjobb ázsiai, amit készítettem.

Kínai keles pirított sertés rizzsel


- 500 g darált sertéshús
- 80 g kínai kel
- 1 csokor újhagyma
- 3 cm gyömbér
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 ek szójaszósz (én cukor nélkülit használtam)
- 1 tk méz
- 1 ek rizsecet
 - 1/2 chili (ízlés szerint lehet több is)
- 1/2 lime leve
- 180 g basmati rizs
- só, bors, olaj

A rizst kevés olajon megpirítjuk, majd kétszeres mennyiségű enyhén sós vízben megfőzzük. (dobhatunk néhány szem szegfűszeget is a lábasba) A gyömbért és a fokhagymát felaprítjuk, csipit felkarikázzuk. A kínai kelt felcsíkozzuk, az újhagymát karikákra/hasábokra vágjuk) A húst kevés olajon 8-10 perc alatt megpirítjuk, hogy elkezdjen összesülni, ekkor hozzáadjuk a gyömbért, fokhagymát, a chilit, a mézet, a szójaszószt és a rizsecetet, majd felöntjük 1,5 dl vízzel. Kb.10 perc alatt elfőzzük a vizet róla, amíg szépen besűrűsödik. Ekkor hozzáadjuk az újhagymát, pár percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a kínai kelt is. Kb.1 percig pirítjuk, amíg elkezd összeesni, de a színe még szép friss zöld marad. A lime levével meglocsoljuk, a rizzsl tálaljuk.

CH tartalom: 39 g CH/adag
Kalóriatartalom: 345 kcal/adag