Oldalak

2016. október 31., hétfő

Egy kedvenc

Van egy kedvenc éttermünk a városban, ahová viszonylag gyakran betérünk. Legelőször egy céges workshop lezárásaként kerültem ide, és feltehetően magamtól sosem keveredtem volna be ide, de amióta egyszer itt vacsoráztunk, függő lettem. Nagyon szeretjük a konyháját. Nekem persze azért is kedvencem, mert itt ettem az eddigi legfinomabb pad thait, és a kacsás vörös curry-jükért is rajongok. Amikor pár éve elkezdtünk ide járni, volt ráadásul egy desszertjük az étlapon, amit én is és az Uram is imádtunk. A neve wun gati volt az étlap szerint, és leginkább a creme brule-hez tundám hasonlítani, csak épp kókuszból készült és mangószósszal kínálták. Sajnos mostanra levettél az étlapról legnagyobb bánatunkra. Egy ideig mangószószos tejberizs volt helyette, szintén telitalálat, jelenleg sajnos azonban egyiket sem kínálják már.
Mivel ennyire imádtuk, úgy döntöttem, megpróbálom házilag is kiísérletezni. Nem mondom, hogy teljesen ugyanolyan, de nekünk ez is bejött. :) A wun gati googli barátunk szerint amúgy egyfajta thai kókuszzselé, sokféle recept változatot láttam, én maradtam inkább annál a verziónál, amit az étteremben ettünk.

A recept a Kifőztükben is megjelent.

Wun gati (thai kókuszzselé) mangószósszal


Hozzávalók 4 személyre
2 dl Cocomas kókusztejszín
6 dkg nyírfacukor
4 dkg kókuszreszelék
15 g zselatin
a mangószószhoz:
1 érett mangó (tisztítva mérve kb. 30 dkg)
1 evőkanál nyírfacukor
1/2 citrom leve

A kókusztejszínt elvegyítjük 2 dl vízzel, a nyírfacukorral és a kókuszreszelékkel. Felforraljuk, majd 1 merőkanálnyit kimerünk belőle egy csészébe. Feloldjuk benne a zselatint, és a kókuszkrémhez keverjük. Langyosra hűtjük, kis szufléformákba szedjük. Tálalás előtt 1-2 órát hűtőben dermesztjük.
A szószhoz a gyümölcshúst 1/2 dl vízzel és a citromlével pürésítjük, majd a nyírfacukorral 10 percig főzzük. A zselét a gyümölcsszósz kíséretében tálaljuk.

Tipp: ha lágyabb állagot szeretnénk, használjunk kevesebb zselatint. A zselatin helyettesíthető agaragarral. 1 adag desszert 337 kcal, és 21 g szénhidrátot tartalmaz.

CH tartalom: 21 g CH/fő (ebből 9 g gyors CH)
Kalóriatartalom: 337 kcal/fő





2016. október 30., vasárnap

Mángold salátának

Mángolddal sokáig csak Horvátországban találkoztam, amikor a grillezett hal mellé mindig blitvát rendeltünk. (fokhagymás párolt mángold főtt burgonyával). Aztán úgy két éve szembe jött velem itthon is a piacon, persze rögtön vettem. De mivel halhoz már nehezebb hozzájutni, így inkább másfajta felhasználási módot kerestem hozzá. Így lyukadtam ki a legegyszerűbb verziónál, a nyersen fogyasztásnál. Imádtuk. Azóta ha láttam a piacon, sokszor vettem, aztán persze tavasszal ültettem a kertbe is.
Ez a saláta volt az első próbálkozás mángoldoból, már erősebb levelekből készült, nem a tavaszi zsenge verzió, hanem a  harsogós fajta, ám annál ízesebb.
Lehet alma nélkül is enni, de szerintem úgy az igazi :)

A recept a Kifőztükben is megjelent és Bioháló csírával készült.

Nyers mángoldsaláta csírával


Hozzávalók 4-6 személyre
20 dkg vörös mángold
3 dkg rukkola-lucerna csíra http://biohalo.hu/termekeink/kevert-csirak/ruccola-lucerna/
1 teáskanál dijoni mustár
1/2 citrom leve
1 evőkanál fehérborecet
3 evőkanál olívaolaj

1 savanykás alma, vékonyan felszeletelve

A mángold szárát kivágjuk, vékonyan felkarikázzuk, a levelét nagyobb csíkokra vágjuk. Az öntethez a mustárt elvegyítjük a citromlével és az ecettel, majd folyamatos kevergetés mellett hozzáadjuk az olívaolajat. A salátát összeforgatjuk a csírával és az öntettel. Almaszeletekkel a tetején tálaljuk.

CH tartalom: 4 g CH/fő
Kalóriatartalom: 60 kcal/fő
4 fős adagok esetén


2016. október 27., csütörtök

Kezdjük a legrégebbivel

Olyan borzasztóan sok recept vár már feltöltésre, és mindig olyan sokat vacillálok, hogy melyiket töltsem fel, hogy úgy döntöttem, elkezdem hátulról, a legrégebbivel. Ez például egy 2015. januári recept. :) Igazából imádom a gesztenyével töltött húsokat, a gondom csak az vele, hogy nehéz mellé köretet választani, hogy ne legyen túl magas a szénhidrát tartalma. Ezért is készült salátával, bár ebbe is került édesburgonya, nagyon passzol hozzá az íze. De lehetne sütőtökkel is készíteni. Igazából mindenhogy finom, és szerintem igazi, hideg napokra való főétel, mégsem a megszokott nehéz, gyomorterhelő fogás.

A recept a Kifőztükben is megjelent és a Maroni natúr gesztenyéjével készült.

Gesztenyés pulykamell édesburgonyás spenótsalátával


Hozzávalók 4 személyre
50 dkg pulykamellfilé
25 dkg natúr gesztenyemassza
1 vöröshagyma
1 evőkanál szárított kakukkfű
1/2 dl száraz fehérbor
30 dkg édesburgonya (tisztított mennyiség)
1 lila hagyma
1 teáskanál szárított rozmaring
6-8 dkg bébispenót
(olíva)olaj

őrölt bors

A vöröshagymát megpucoljuk, felaprítjuk, és kevés olajon megpirítjuk. A gesztenyemasszát elkeverjük a sült hagymával, a kakukkfűvel, a sóval és a borssal. A pulykamellfilét 4 szeletre vágjuk, majd 2 réteg folpack között kiklopfoljuk. Mindegyiket sózzuk, borsozzuk, és eloszlatjuk rajtuk a tölteléket. Egyenként lazán feltekerjük, majd előzetesen vízbe áztatott fogvájóval összetűzzük a tekercseket. Lefedhető serpenyőben kevés olajat hevítünk, nagy lángon megpirítjuk a felgöngyölt szeletek minden oldalát. A lángot mérsékelve felöntjük a fehérborral, majd 1 perc múlva 1 dl vizet adunk hozzá. Lefedve és időnként átforgatva a húst 15 perc alatt teljesen átsütjük. Ha a szaft nem elég sűrű, fedő nélkül további 1-2 percig rotyogtatjuk.
A körethez az édesburgonyát és a lila hagymát megpucoljuk, a burgonyát 1 cm-es kockákra, a hagymát kisebb darabokra vágjuk. Elvegyítünk 1 evőkanálnyi olajat a rozmaringgal, a zöldségekre öntjük, alaposan összerázzuk, majd sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. 200 fokra előmelegített, légkeveréses sütőben 15-20 perc alatt megsütjük, a végén feljebb vehetjük a hőfokot, hogy jobban megpiruljanak.
Tálalás előtt a tekercseket kivesszük a serpenyőből, és alufóliával lefedve 5 percig pihentetjük. Eltávolítjuk a fogvájókat, majd 1-1,5 cm-es szeletekre vágjuk a húst. A salátához a friss spenótleveleket összeforgatjuk kevés olívaolajjal, és megszórjuk a sült zöldségekkel. A húst a szafttal meglocsolva a saláta kíséretében tálaljuk.


CH tartalom: 45 g CH/fő
Kalóriatartalom: 427 kcal/fő



2016. október 25., kedd

Salátát ne csak nyáron

Bevallom töredelmesen, az elmúlt fél évben nem remekeltem táplálkozást tekintve. Amennyi szemetet (azaz agyonfeldolgozott élelmiszert) ettem, az szerintem az előző évek összmennyisége lehetett. A diétát persze tartottam, nem ez volt a gond, hanem hogy nem volt időm és lehetőségem minden étkezésre főzőcskézni, és így a házi alternatívák, saláták háttérbe szorultak a bolti gyorsbevásárlás (jesszus, idejét nem tudom, mikor voltam utoljára igazi bevásárláson a Bosnyák piacon :( ) és a paradicsomos tészta főzése mellett. Épp ezért úgy érzem, erősen zöldséghiányom van most, míg a bolti sonkáktól és egyebektől meg falnak megyek. Szóval, salátaszezon indul. Más kérdés, hogy télen kicsit korlátozottabbak lesznek salátát illetően a lehetőségek, de azért nem aggódom. :)

Íme itt is van egy téli verzió, amit egyébként még januárban készítettem. No igen, kicsit le vagyok maradva a receptek feltöltésével... :) Tudom-tudom, ebben is méz van, ha valakit zavar, helyettesítse nyírfaporcukorral nyugodtan.

A recept a Kifőztükben is megjelent és Bioháló csírával készült.

Vegyes káposztasaláta csírával


Hozzávalók 4 személyre
15 dkg fehér káposzta
1 közepes fekete retek
1 piros kápia paprika
1 sárgarépa
1 kisebb alma
5 dkg vegyes csíra
az öntethez:
2 teáskanál magos mustár
1 kávéskanál méz
1/2 citrom leve
1 evőkanál olívaolaj

A zöldségeket megpucoljuk, az almát meghámozzuk, majd mindet vékony hasábokra és csíkokra vágjuk. Az öntet hozzávalóit elvegyítjük, majd az összes alapanyaggal együtt nagy tálba tesszük, és alaposan összeforgatjuk.

CH tartalom: 8 g CH (ebből 3 g gyors CH)
A CH tartalmat befolyásolhatja, ha magas CH tartalmú (pl.: búzacsíra) csírát használunk hozzá.
Kalóriatartalom: 70 kcal/fő



2016. október 13., csütörtök

Zsályapesztóval hangolódom

Jövő hétre egy kicsit kivonom magamat a forgalomból. Egy hosszú és nehéz időszak van mögöttünk, és habár a fekete felhők már szétoszlottak, valahogy nem volt időnk és alkalmunk örülni az azóta életünkbe jutó napfénynek. De most egy hétre off. Nem tudom, vártam-e már ennyire nyaralást, mint ezt a mostanit. :)
Hangolódásképpen pedig egy olyan receptet hozok, amit egy két évvel ezelőtti, szintén októberi kiruccanásunk ihletett. Akkor barátokkal Firenzén és környékén töltöttük a hosszú hétvégét. Egyik nap mi kicsit elkirándultunk északra a hegyekbe, egy kisebb túrára, mivel nagyon vágytunk ki a természetbe. Elég hideg volt, amire nem készültünk igazán fel, így örültünk, hogy a tervezett útvonalon egy menedékház volt, ahol kicsit felmelegedhettünk. A helyiek között minden bizonnyal felkapott helyre kerültünk, ugyanis a rossz, hideg és esős idő ellenére is rengetegen voltak. A forró tea mellett úgy döntöttünk, ebéd gyanánt eszünk is itt valamit. Étlap persze nem volt (imádom az ilyen helyeket, hisz ez a legjobb garancia rá, hogy minden friss legyen), a felszolgáló lány nehézkes angolsággal felvázolt 3 tészta közötti választási lehetőséget. Zsályapesztós tésztát választottunk, bár kicsit aggódtam, hogy milyen lesz, de pont ezért akartam kipróbálni is. A tészta persze házi (és bár firenzei utunk során volt egy még ennél is fantasztikusabb), és messze kenterbe veri az összes eddig itthon próbált, menő és kevésbé felkapott olasz éttermek házi tésztáit.A zsályapesztó pedig egy fantasztikusan finom dolog.
Akkor elhatároztam, hogy muszáj lesz reprodukálnom. A gond csak az volt, hogy az erkélyen sosem nőtt annyi zsálya a lakásunkban, hogy elkészíthessem. Bezzeg idén a kertben, hatalmasra nőtt. :) A pesztóban ezúttal a csavar, hogy a nagyon drága fenyőmag helyett kesudiót használtam, higgyétek el, nem vált hátrányára.
És egyúttal bemutatom jelenlegi kedvenc kis konyhai kisegítőmet: ezt a kis cuki aprócska Russell Hobbs aprítót. Hogy miért imádom? Mert pici. Utálom, hogy a konyhai aprítók 90%-as nagy, és túl a helyfoglaláson nem alkalmasak kis mennyiségű pesztó, vagy curry paszta és egyéb fűszerpép készítésére. Ez a kis apróság viszont mintha erre lenne kitalálva, és nem utolsó sorban nem foglal óriási helyet a pulton, így mindig elől hagyom. Imádom, de tényleg. :)

A recept a Kifőztükben is megjelent, a gépet pedig a Russell Hobbs biztosított. Ezer hála és köszönet érte. :)

Zsályapesztó


Hozzávalók 2,5 dl-hez
2,5 dkg zsályalevél
5 dkg kesudió
1,5 dkg reszelt parmezán vagy más, intenzív ízű, kemény sajt
1-1,5 dl olívaolaj
1 gerezd fokhagyma

A kesudiót és a fokhagymát durvára aprítjuk, majd a zsályával, a parmezánnal és az olaj felével együtt a Russell Hobbs aprítóba helyezzük. Pépesre turmixoljuk, közben folyamatosan adhatunk hozzá az olajból, amíg a kívánt állagot el nem érjük.

Tipp: befőttesüvegben, olajjal a tetején, hűtőben tárolva hetekig eláll.

CH tartalom: a teljes mennyiség 17 g CH-t tartalmaz.






2016. október 9., vasárnap

NTP5 - avagy a Nagy Tortasütő Projekt 5. felvonás

Szégyen gyalázat, lassan jön a következő NTP, avagy a Nagy Tortasütő Projekt, és én még az előzőt sem publikáltam a blogon, pedig még a szokottnál is büszkébb vagyok rá. Mondjuk, nem nehéz, mivel sosem voltam nagy tortasütő, így azért lassan talán, de csak mutatok valami fejlődést. :) Az NTP egyébként nem más, mint az Uram szülinapi tortájának évenkénti projektje. Immáron tavaly volt az ötödik, kapcsolatunk első két évében sajnos még nem sütöttem neki tortát. :)

Hogy eddig milyenek készültek?
NTP1: Csokis-mákos torta
NTP2: Csupacsoki torta (ez sajnos nem lett az igazi - abban az évben kezdtem a diétát és még nem volt meg a kellő rutinom, így bár megettük, a blogra nem került fel)
NTP3: Meggyes-túrós-mákos torta
NTP4: Csokoládés-diós-rumos torta

A 2015-ös azonban egészen más szempontból volt különleges. No nem mintha nem fektettem volna energiát a torta megkreálásába. :) A két kedvence a csokoládé és a mák, így ezt a két hozzávalót szoktam variálni valamilyen formában. Tavaly a mákos változat következett, és ezúttal egy citromkrémes verziót álmodtam meg. A torta is első osztályú lett szerintem, de az átadás módjára vagyok igazán büszke.
A sors szerencsés közjátéka révén ugyanis úgy alakult, hogy aznap kaptuk meg új otthonunk kulcsait, mikor az Uram születésnapja volt. Innét jött az ötlet, hogy kár lenne veszni hagyni egy ekkora lehetőséget és valahogy a szülinapozást az új házban kéne megejteni.:)
Nálunk az a szokás születésnapokon, hogy elvisszük a másikat egy olyan étterembe, ahol még nem jártunk együtt. Mivel a házunkhoz közel van egy jó kis étterem, azt találtam ki, hogy oda viszem az Uram vacsorázni. Míg a buszon odafelé zötyögtünk, némi pillarebegtetést követően sikerült elérnem, hogy kerüljünk már el a ház felé is az étterembe menet, hisz csak pár sarok, nézzük meg, nem-e lopták el időközben. És mikor már ott voltunk, megkérdeztem, miért ne mennénk be, hisz teljesen véletlenül nálam voltak a kulcsok is. Itt már egészen biztos voltam benne, hogy tudja, mi van a háttérben. De hiába, a férfiak és nők észjárása teljesen más - szerencsére. Aztán mikor megláttam az arcát a házba beérve, akkor megkönnyebbültem. :)
Napközben ugyanis suttyomban átcsempésztem pár dolgot a házba: dohányzóasztalt, néhány párnát amire le lehet ülni a földre, konyhai eszközöket és alapanyagokat egy gyorsan összedobható vacsorához és persze a titokban megsütött tortát.


Azt hiszem, elmondhatom, ez az eddigi legsikeresebb NTP-m. :) Torta szempontjából is sikerült egy nagyon ütős verziót létrehoznom. Picit macerás, elismerem, de megéri :)

A recept a Kifőztükben is megjelent.

Citromos-mákos torta


Hozzávalók 14 szelethez
a piskótához:
- 12 dkg darált mák
- 4 dkg fehér tönkölyliszt (helyettesíthető mandulaliszttel)
- 12 dkg nyírfaporcukor
- 6 tojás
- 1 kávéskanál sütőpor
a krémhez:
- 4 citrom leve és reszelt héja
- 20 dkg nyírfacukor
- 3 tojás
- 25 dkg mascarpone
- 3 dl habtejszín
- 1 evőkanál zselatinpor
- 3 evőkanál víz

A sütőport, a lisztet és a mákot összekeverjük. A tojások sárgáját kézi mixerrel kihabosítjuk a nyírfacukorral. A fehérjét kemény habbá verjük, és óvatosan a sárgájához forgatjuk. Adagonként elvegyítjük a lisztes eleggyel. Kivajazunk-lisztezünk 2 db 20 cm átmérőjű tortaformát, és eloszlatjuk bennük a tésztát. 170 fokos sütőben mindkettőt kb. 20 perc alatt megsütjük. Rácson hagyjuk kihűlni, majd lapjában 3-3 részre vágjuk.

A krémhez a tojásokat elvegyítjük a citrom levével, a cukorral, és gőz fölött addig főzzük, amíg besűrűsödik. Levesszük a gőzről, hozzáadjuk a citromhéjat, hagyjuk langyosra hűlni, majd kézi mixerrel eldolgozzuk a mascarponéval. A tejszínt habbá verjük, és a citromos krémhez forgatjuk. A zselatint a vízben elkeverjük, majd mikróban addig hevítjük, amíg fel nem oldódik. Ezt is a krémhez dolgozzuk.

A tortaforma oldalát kibéleljük sütőpapírral, az aljára helyezünk 1 piskótalapot, és megkenjük krémmel. Folytatjuk a rétegezést a további 5 piskótalappal, a tetejére krém kerüljön, valamint maradjon belőle kevés az oldalára is. A tortát tálalás előtt 2-3 órát hűtőben dermesztjük. Végül eltávolítjuk róla a formát, és bevonjuk az oldalát is.

CH tartalom: 19 g CH/szelet
Kalóriatartalom: 303 kcal/szelet




2016. október 7., péntek

Több halat

Mostanában megint alig eszem halat, pedig nagyon kellene. Csak valahogy mikor végre eljutok a boltba, nem kapok, külön utánajárni meg abszolút nincsen most időm. Nomeg azon is gondolkodom, hogy majd egyszer e kéne menni valami halas főzőtanfolyamra, mert bár a lazacszelettel és az egész pisztránggal már tűrhetően bánok, ezen túlmenően azonban sajnos megáll a tudományom. Ráadásul az esetek nagy többségében attól félek, hogy nem sütöm át eléggé a halat, ezért inkább túlsütöm, ami nem egy elegáns megoldás. Szóval van még mit tanulnom e téren, de ezt legalább elismerem. :)

Ezt a lazacot nagyon könnyű elkészíteni, látványos és különleges kicsit a körettel, afféle romantikus vacsorázós téma, már ha csinálnánk még ilyet. :)

A recept a Kifőztükben is megjelent, a bulgur pedig a Bijóból van hozzá.

Lazac gránátalmás-mentás bulgurral


Hozzávalók 2 személyre
2 lazacszelet (kb. 15 dkg-osak)
12 dkg bulgur
1/2 gránátalma (kb. 10 dkg)
1,5 evőkanál frissen aprított menta
1 kávéskanál őrölt római kömény

őrölt bors
(olíva)olaj

A lazacszeleteket sózzuk, borsozzuk, római köménnyel fűszerezzük. A bulgurt a térfogatához képest kétszeres mennyiségű sós vízben megpároljuk. A gránátalmát éles késsel körbevágjuk az oldalán, kettétörjük, majd fakanállal kiütögetjük belőle a magokat. A lazacot kevés olajon, oldalanként 4-4 perc alatt megsütjük, a mentával és a gránátalmamagokkal elvegyített bulgurral tálaljuk.

CH tartalom: 50 g CH/fő (ebből 9 g gyors CH)
Kalóriatartalom: 449 kcal/fő




2016. október 3., hétfő

Sötét reggelek

Nem kedvelem az őszi és téli reggeleket. A sötétben kelés kifejezetten nem az én műfajom. Teljesen mindegy, hány óra van, amíg nincs teljesen világos, addig szerintem kínzással felér, ha fel kell kelni. Sötétben csörög a vekker... Hehh.. mégis, ki a fene akar ilyenkor felkelni? A másik oldalra fordulni és aludni tovább, na azt már annál inkább. De mikor már tizedszerre nyomom el a szundit, nagy nehezen ráveszem magam, hogy kikecmeregjek a paplan alól. És akkor jön a második sokk: a hideg. Pedig aludni hidegben jó, de felkelni. Brrrr... Az egyetlen jó dolog ilyenkor a bögre tea (a kávét erre cseréltem most) a reggeli mellé. :)

És mivel hideg, leves receptet hozok. Lencsével, mert azt imádom, és ha nincs időm második fogást főzni, tökéletesen megfelel főfogásnak, csak elég nagy tányérral kell enni belőle. :)

Zöldséges lencseleves


Hozzávalók 6 személyre
20 dkg apró szemű barna lencse
2 sárgarépa
1 vöröshagyma
1 paradicsom
8 dkg bébispenót
5 dkg füstölt szalonna
2 gerezd fokhagyma
1/2 teáskanál őrölt római kömény
1/2 teáskanál őrölt pirospaprika
1,2 l zöldségalaplé vagy víz
olívaolaj

frissen őrölt bors
1 csokor petrezselyemzöld aprítva
1 evőkanál frissen aprított kakukkfű

A vörös- és fokhagymát felaprítjuk. A paradicsom magjait kiszedjük, a húsát a sárgarépával együtt felkockázzuk. A lencsét alaposan leöblítjük. A szalonnát vékony szeletekre, majd csíkokra vágjuk. Vastag aljú fazékban kevés olajat hevítünk, a szalonnát kb. 5 perc alatt megsütjük. Hozzáadjuk a vöröshagymát, további 3-5 percig pirítjuk, majd belekerül a fokhagyma, a sárgarépa és az őrölt fűszerek is. 1 perc után beletesszük a paradicsomot és a lencsét, felöntjük az alaplével. Kis lángon, forrástól számítva kb. 20 percig, illetve addig főzzük a levest, amíg a lencse meg nem fő. Az utolsó 2 percben hozzáadjuk a spenótot és a friss zöldfűszereket.

CH tartalom: 29 g CH/fő
Kalóriatartalom: 341 kcal/fő


Fontos, hogy nézzük meg a lencse csomagolásán, mennyi szémhidrátot tartalmaz, mert a különböző típusok nagyon eltérőek lehetnek! Ebben a típusban, amit én hazsnáltam, hogy 30 g CH van 100 g lencsében, de van olyan is, ami 74 g-ot tartalmaz!