2015. december 27., vasárnap

Karácsonyi menü 2 (desszert)

Igaz, ez a recept a karácsonyi menühöz került, de igazából szerintem azt a címet is kaphatná, hogy a vésztartalék vendágváró expressz csokitorta. Ugyanis az. :) Félelmetesen gyorsan és egyszerűen lehet elkészíteni, és még látványos is. De ha nincs időnk pepecselni és kis kupacokba nyomkodni a krémet a tetején, csak kenjük meg vele a torta tetejét, esetleg szórjuk meg szeletelt mandulával és már kész is. :)

Az idei karácsonyi menü így áll össze:
Gyömbéres sárgarépa krémleves - 9 g CH
Rozmaringos kacsamell rakott gyökérzöldségekkel - 26 g CH
Egyszerű csokoládétorta - 11 g CH

Egyszerű csokoládétorta


Hozzávalók 12 szelethez
a piskótához:
- 5 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 5 dkg fehér tönkölyliszt
- 5 dkg kakaópor
- 6 dkg nyírfacukor
- 6 dkg nyírfaporcukor
- 12 dkg szoba-hőmérsékletű vaj
- 3 tojás
- 3 evőkanál víz
- 1 teáskanál sütőpor
a krémhez:
- 1,5 dl habtejszín
- 15 dkg legalább 70%-os kakaótartalmú étcsokoládé (vagy diabetikus étcsokoládé)
a díszítéshez:
kakaópor

A piskótához kézi mixerrel kihabosítjuk a vajat a cukrokkal. Egyesével hozzáadjuk a tojásokat, majd a vizet, végül beleszitáljuk a sütőporral és kakaóporral elvegyített liszteket. A masszát kivajazott piteformába simítjuk, és 180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt megsütjük.
A krémhez a tejszínt felhevítjük (de nem forraljuk fel), és beletördeljük a csokoládét. 5 percig állni hagyjuk, majd elkeverjük; sűrű krémet kell kapnunk. Kihűtjük, nyomózsákba töltjük, és kis halmokat formálva díszítjük vele a torta tetejét. Kakaóporral megszórva tálaljuk.

CH tartalom: 11 g CH/fő
Kalóriatartalom: 159 kcal/fő







2015. december 25., péntek

Karácsonyi menü 2 (főétel)

Nos, idén sem sikerült jobban gazdálkodnom a kevéske időmmel, mint tavaly. Sőt, azt hiszem, rekordot döntök azzal is, hogy a karácsonyi menü csak karácsony után kerül fel a blogra. Ezúton is elnézést kérek mindenkitől, remélem, akit érdekelt, megtalálta a Kifőztük decemberi számában a recepteket. :)
De azért következzen most sorban a főétel. Kacsamell, mert az utóbbi időben ez lett a kedvenc "felvágós" fogásom. Nagyon jó minőségű, fiatal kacsahúst lehet kapni mostanában előre csomagolva, még egyszer nem volt rágós, mindig omlósra sikerül sütni, ami félek, nem az én érdemem, inkább a kacsáé. :) Szóval mivel expressz gyorsan elkészíthető valamit akartam készíteni, hát maradtam a kacsánál. Ha sok fős karácsonyi vacsorának szánnánk, lehet azt is, hogy a tepsiben csak előpirítjuk a melleket és utána a sütőben fejezzük be a sütést.
A köretben is az a jó, hogy bárhány fősre kibővíthető a recept és nem igényel nagyobb munkát, csak picit többet kell szeletelni. Ha valaki nem akar édesburgonyát tenni bele, helyettesíthető sima burgonyával is, de higgyétek el, kár lenne lecserélni! :)

Az idei karásonyi menü fogásai:
Gyömbéres sárgarépa krémleves - 9 g CH
Rozmaringos kacsamell rakott gyökérzöldségekkel - 26 g CH
Egyszerű csokoládétorta - 11 g CH

Rozmaringos kacsamell rakott gyökérzöldségekkel


Hozzávalók 4 személyre
4 kisebb bőrös kacsamell (egyenként kb. 20 dkg-osak)
40 dkg édesburgonya (tisztítva mérve) - helyettesíthető normál burgonyával
25 dkg zellergumó (tisztítva mérve)
20 dkg cékla (tisztítva mérve)
2 rozmaringág
1 evőkanál frissen aprított kakukkfű

őrölt bors
(olíva)olaj

A kacsamell bőrét beirdaljuk, alaposan sózzuk, megszórjuk rozmaringgal, és 1 éjszakán át pácoljuk.
A zöldségeket vékonyan felszeleteljük. Olajjal kikenünk egy kisebb, szögletes tűzálló tálat, majd egymásra rétegezzük a zöldségeket; burgonyával kezdjük, és azzal is zárjuk. Minden réteget enyhén sózunk, borsozunk, és megszórunk a kakukkfűvel. A tetejét meglocsoljuk kevés olajjal. Alufóliával lefedve, 180 fokra előmelegített sütőben kb. 60-80 percen át sütjük, félidőben levesszük róla a fóliát.
Közben elkészítjük a húst. Vastag aljú serpenyőben, először a bőrös felükkel lefelé, közepes lángon pirítjuk a kacsamelleket, amíg elkezd kisülni a zsírjuk. Időnként megforgatva kb. 15 perc alatt átsütjük. Tálalás előtt pár percig pihentetjük, majd 1 centis szeletekre vágjuk.

CH tartalom: 26 g CH/fő



2015. december 19., szombat

Karácsonyi menü 2 (leves)

Tavaly a Kifőztük online gasztromagainba készítettem egy karácsonyi menüt, ami szénhidrát csökkentett névre hallgatott. A cél persze az volt, hogy az inzulinrezisztensek és cukorbetegek számára előírt kb. 45-55 g szénhidrátnyi keretbe beleférjen a menüsor úgy, hogy még a nem diétázók is jól lakjanak és fogukra való legyen. Kifejezetten büszke voltam magamra a tavalyi menüsorral, 4 fogás is belefért a szénhidrát-keretbe, igaz, csak az 55-be. :)
Idén persze örömmel láttam neki újra a feladatnak. Bár ez alkalommal nem lett 4 fogás, de cserébe ez egy igazi kapkodós, utolsó pillanatos menü, ami nagyon könnyen elkészíthető, így nem kell egész nap a konyhában pepecselni. És ez most gyakorlatilag csak 45 g CH. :)

Az idei karásonyi menü így áll össze:
Gyömbéres sárgarépa krémleves - 9 g CH
Rozmaringos kacsamell rakott gyökérzöldségekkel - 26 g CH
Egyszerű csokoládétorta - 11 g CH

Gyömbéres sárgarépa krémleves


Hozzávalók 4 személyre
40 dkg sárgarépa
1 fehérrépa
1 közepes vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
4 cm friss gyömbér
1 dl tejszín vagy kókusztej vagy 1/2 dl kókusztejszín

őrölt bors
(olíva)olaj vagy kókuszzsír

A vöröshagymát nagyobb darabokra vágjuk, és kevés olajon karamellizáljuk. Hozzáadjuk a felaprított gyömbért és fokhagymát, majd 1 perc múlva a felkarikázott répát. Felöntjük annyi vízzel, ami ujjnyi magasan ellepi, sózzuk, borsozzuk. Forrástól számított kb. 15 perc alatt megfőzzük a levest, majd botmixerrel pürésítjük. Beletesszük a tejszínt, és az egészet összemelegítjük, de már nem főzzük. Azonnal tálalhatjuk.

CH tartalom: 9 g CH/fő
Kalóriatartalom: 82 kcal/fő



2015. december 14., hétfő

Fáradtság a köbön

Nem tudnám pontosan megmondani, mikor jött el az a pont az elmúlt hónapban, hogy összefolynak a napok. Pedig költöztünk is időközben, de valahogy nem volt sem hétvége, sem reggel, sem este, csak munka és káosz a köbön. Szerintem most kb egy hétig ellenék azzal, hogy csak ülök és bámulok magam elé. És legborzasztóbb, hogy többé-kevésbé pedig még alszom is. De agyilag azt hiszem, tényleg zokni vagyok. Sőt, eljutottam arra a pontra, hogy már szakácskönyveket lapozgatni sincs kedvem. Ugye hogy ez már a vég?!
No, sebaj. Már csak 4 nap és irány a pihenés. És a héten talán már sütőm is lesz. Sőt, már van ágyunk is (ennek a történetét majd egy frissebb pillanatomban leírom még). :)

Szóval, irány mindjárt a kád és aztán az ágyikó. Ennek megfeledően egy rövid receptet hozok. Igaz, ezt már egy-két hónapja főztem valójában, de ma is hasonló készült. Azzal a különbséggel, hogy már szalonna sem volt itthon. :)

A recept a Kifőztükben is megjelent.

Szalonnás-gombás tészta


Hozzávalók 4 személyre
20 dkg durum spagetti
35 dkg barna csiperke
15 dkg vékony szelet húsos, füstölt szalonna
1 közepes vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1,5 dl tejszín
1,5 evőkanál frissen aprított bazsalikom
őrölt bors

(olíva)olaj

A tésztát lobogó, sós vízben megfőzzük. Leöblítjük és leszűrjük úgy, hogy a főzővízből 1 bögrényit felfogunk.
A megtisztított hagymákat felaprítjuk, a gombát felszeleteljük. A csíkokra vágott szalonnát kevés olajon sütni kezdjük, hozzáadjuk a hagymákat, és addig pirítjuk – kb. 5 percig –, amíg a szalonna pörcösödni nem kezd. Beletesszük a gombát, és időnként megkeverve, közepes lángon megsütjük. Adunk hozzá 1 merőkanálnyit a tészta főzővizéből, felöntjük a tejszínnel, borssal és a bazsalikommal ízesítjük (só a szalonna miatt már nem kell hozzá). Addig főzzük, amíg a szósz be nem sűrűsödik. Közvetlenül tálalás előtt elvegyítjük a tésztával.

CH tartalom: 42 g CH/fő
Kalóriatartalom: 496 kcal/fő




2015. december 6., vasárnap

Hová lett a brokkoli?

Két hete új otthonba költöztünk. A hűtőt használtan kaptuk a beköltözéshez, és per pillanat két nap alatt minden zöldség megfagy benne. Így szombaton úgy döntöttem, hogy a zöldségeket nem teszem a hűtőbe, hanem az átmenetileg félig raktárnak, félig kamrának használt szobába teszem inkább őket, ahol amúgy is letekertük a fűtést. Aztán ma reggel (december6 6.), mentem a szobába, hogy reggelihez vigyek zöldségeket s nézem, hogy nincs ott a brokkoli. Amit eredetileg előző nap vettem és tisztán emlékeztem rá, hogy a paradicsom és paprika tetejére tettem a tálba. De, gondoltam, biztos rosszul emlékeztem és előző nap átvittem a konyhába a saláta készítésekor. Nézem a hűtőben. Brokkoli sehol. De mivel még az első kávé előtt voltam, gondoltam, biztos csak nem látok a szememtől, ott lesz az valahol. Leültem reggelizni az Urammal. Már a reggeli felénél jártunk, mikor a maszatos szemüvegemen át egyszer csak érzem, valami furcsa, valami nem stimmel. Pislogok kettőt, koncentrálok. És akkor rájövök.
Nálunk járt a Mikulás. (Az étkezőasztaltól ugyanis, ahol ültem, az előszobába lehet látni.) Az előszoba ablakban ott volt a kis bokacsizmám (Mikulás úr fejlődik, pár éve még a lila magassarkúmba hozta a finomságokat). És mi volt a csizmában? Mandarin. Ezzel még nem mondtam semmi meglepőt. Azonban az egyikben, a mandarin helyett, mi volt? A brokkoli.
Mikor megkérdeztem az én Télepómat (persze csak azután, hogy könnyesre nevettem magam), hogy ugyan árulja már el, miért a brokkoli, azt a választ kaptam, "mert jól nézett ki".
Mi is mondhatnék? Leleményes egy Uram van. :)

És ha már brokkoliról van szó, borkkolis receptet hozok. Sütőtökkel. Imádom ezt a két zöldséget együtt, sokféle variációban készítettem már. Ez most egy saláta, lehet mellé natúr csirkemellet is sütni, de nekem a kecskesajt miatt elég laktató volt magában is.

Saláta sütőtökkel, brokkolival, kecskesajttal


Hozzávalók 4 személyre
50 dkg sütőtökhús
25 dkg brokkoli
10 dkg lágy kecskesajt
8 dkg bébispenót
2 evőkanál szezámmag
3 dkg lucernacsíra
2 evőkanál olívaolaj

A sütőtököt nagyobb kockákra vágjuk, a brokkolit rózsáira szedjük. Meglocsoljuk 1 evőkanál olajjal, és 180 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük. Még forrón beleforgatjuk a szezámmagba. Ha langyosra hűltek, összeforgatjuk a spenóttal, a csírával és a kockára vágott kecskesajttal. A maradék olajjal meglocsolva tálaljuk.

CH tartalom: 23 g CH/fő
Kalóriatartalom: 298 kcal/fő







2015. november 18., szerda

Füstölt pirospaprikával

A paradicsomos csicseriborsó leves továbbra is nagy kedvencem. Számos variációban készítem, a legtöbbször füstölt pirospaprikát adok hozzá. Egyszerűen imádom az illatát és ahogy már egy kiskanál is megváltoztatja az ételek ízét. Fantasztikus. A Fűszerésztől hoztam nemrég csípős változatban is, még nem főztem vele, de nagyon kíváncsi vagyok rá. :)
Ez a recept friss paradicsommal készült, de ha nincs otthon, használhatunk konzervet is.Az ilyen típusú leveseket főétel helyett szoktam enni a munkahelyen, rohanós ebédnek.
A recept a Kifőztükben is megjelent.

Paradicsomos csicseriborsó- és vöröslencse-leves



Hozzávalók 4 személyre
- 1 konzerv csicseriborsó (40 dkg)
- 15 dkg vörös lencse
- 2 közepes paradicsom
- 1 közepes vöröshagyma
- 1 közepes sárgarépa
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál paradicsompüré
- 1 teáskanál szárított oregánó
- 1 kávéskanál (füstölt) pirospaprika
- 1 kávéskanál római kömény
- 2 babérlevél
- só
- (olíva)olaj

A csicseriborsót és a vörös lencsét alaposan leöblítjük. A vöröshagymát, a fokhagymát felaprítjuk, a paradicsomot és a sárgarépát felkockázzuk. Egy nagy fazékban kevés olajon megdinszteljük a hagymákat. Rászórjuk a fűszereket, 1 percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a sárgarépát és a paradicsomot, újabb 2 percig sütjük. Felöntjük 1,2 l vízzel, belekeverjük a paradicsompürét, sózzuk. Forrástól számított 5 perc elteltével beletesszük a vörös lencsét, majd 10 perc után a csicseriborsót. További 5 percig főzzük, és levesszük a tűzről. A leves felét tálba szedjük, botmixerrel pürésítjük, majd visszaöntjük a fazékba és elkeverjük.

CH tartalom: 40 g CH/fő
Kalóriatartalom: 163 kcal/fő



2015. november 15., vasárnap

Mára csak egy saláta jut

Ma estére egy saláta receptet hozok.Talán mert lelkiismeret furdalásom van a nemrégiben elpusztított fél zacskó ropi miatt. Na jó, volt egy kis tortilla chips is. Ezer éve nem ettem, de most valahogy rám tört a nassolás utáni vágy. :) Így vacsira már csak egy kis sali fog jutni saját rozskenyérrel. :)

Ez a saláta rém egyszerű. De aki szeret csak úgy magában zöldségeket ropogtatni, az egészen biztosan ezt is imádni fogja. Én főétel mellé is ettem már köretnek, vagy kenyérrel vacsorára.

A recept a Kifőztükben jelent meg, Bioháló csírával készült.

Nyers sárgarépa és karalábé saláta csírával és napraforgómaggal


Hozzávalók 4 személyre
- 1 nagyobb sárgarépa (kb. 13 dkg megpucolva)
- 1 kisebb karalábé (kb. 13 dkg megpucolva)
- 3 dkg lucernacsíra
- 1 evőkanál frissen aprított petrezselyemzöld
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 teáskanál almaecet
a tetejére:
- napraforgómag

A sárgarépát meg a karalábét megpucoljuk, és zöldséghámozóval vékony szeleteket vágunk belőlük. Az olívaolajat elvegyítjük az almaecettel és a petrezselyemmel. A zöldséget és a csírát beletéve alaposan összeforgatjuk. Tálalás előtt napraforgómaggal hintjük meg.

CH tartalom: 5 g CH/fő
Kalóriatartalom: 63 kcal/fő




2015. november 13., péntek

Őszhöz illő

Átmenetileg nem lesz sütőm. Mondanám, hogy kihasználok minden pillanatot, amíg lehet, és sütök éjjel-nappal, de az igazság az, hogy még egy sajtos-tejfölös tészta elkészítéséhez is alig van energiám. Jó, mi? :) De sebaj, vár a sorára már egy ideje pár recept, a sütő nélküli időszakot majd átvészelem ezekkel, a blogot illetően legalábbis. :)
De ez a recept, ezt készítsétek el. Nekem valahogy minden ízében az őszt jelképezi, talán a dió miatt, vagy mert egy forró bögre teával vagy kávéval a legjobb. A hideg elől a kanapéra behúzódva, hétvégén. :)

Diós-sárgarépás kuglóf


Hozzávalók 16 szelethez
20 dkg kókuszzsír
10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
10 dkg tönköly fehérliszt
15 dkg nyírfacukor
10 dkg reszelt sárgarépa
5 dkg darált (pekán)dió
5 dkg durvára aprított (pekán)dió
4 tojás
1,5 teáskanál sütőpor
1 teáskanál őrölt fahéj
1 kávéskanál őrölt gyömbér
a tetejére:
5 dkg étcsokoládé (70%-os)
1 evőkanál olívaolaj

A folyékony kókuszzsírt kézi mixer segítségével kihabosítjuk a cukorral, majd egyesével hozzáadjuk a tojásokat, a sárgarépát, valamint a sütőporral, a fűszerekkel és a darált dióval elvegyített liszteket. Legvégül spatulával beleforgatjuk az aprított diót is. Kivajazott, lisztezett kuglófformába simítjuk a tésztát, és 160 fokra előmelegített sütőben 50 percig sütjük. (Tűpróba!) Ha kihűlt, a tetejét vízfürdő fölött megolvasztott, olajjal elkevert csokoládéval díszítjük.

Tipp: 5 dkg fehér tönkölyliszt helyettesíthető kókuszliszttel

CH tartalom: 16 g CH/szelet
Kalóriatartalom: 256 kcal/szelet





2015. november 10., kedd

Apró lépésekkel

Az együtt töltött több mint 6 évünk alatt megtanultam egyet s mást az Uramról. Az első narancsos csirkesalátámnál például, hogy kifejezetten utálja az édes-sós párosításokat. A májat pedig következetesen elutasította, mondván nem szereti. Én pedig mivel nagyon szeretem, szomorúan ugyan, de tudomásul vettem. Nagyon sokáig egyáltalán nem készítettem májat, aztán szép lassan becsempésztem a konyhába. Bár továbbra is ritkán készítek, legalább már nincs kitiltva a konyhából. :) Sőt, a szalonnába göngyölt csirkemájat (persze szigorúan pirított burgonyával) szerintem bármikor megenné. :) Úgyhogy, haladunk szép lassan. :)

Nyárson sült csirkemáj


Hozzávalók 4 személyre
- 50 dkg csirkemáj
- 1 kápia paprika
- 1 lila hagyma
- 1 dl tej
- 1,5 evőkanál balzsamecet
- 1 teáskanál szárított oregánó
- só
- frissen őrölt bors
- (olíva)olaj
a körethez:
- (olíva)olaj
- 20 dkg basmati rizs
- 5 dkg rukkola

A csirkemájat megtisztítjuk, és 1 órára tejbe áztatjuk. Ezután szárazra töröljük, oregánóval, sóval és borssal fűszerezzük. A kápia paprikát felkockázzuk, a hagymát 8 részre vágjuk. A zöldségeket és a csirkemájat felváltva nyársra húzzuk, kevés olajjal meglocsoljuk. 250 fokra előmelegített sütőben, grill fokozaton kb. 12 perc alatt megsütjük. Még forrón megöntözzük a balzsamecettel.
A körethez vastag aljú fazékban felhevítjük az olajat, 1 percig pirítjuk rajta a rizst, majd felöntjük – a térfogatához képest – kétszeres mennyiségű vízzel. Lefedve, kis lángon kb. 15 perc alatt megpároljuk. A nyársakat a rizzsel és a rukkolával tálaljuk.

CH tartalom: 45 g CH/fő
Kalóriatartalom: 421 kcal/fő






2015. november 3., kedd

Cékla nyersen

Nagyon szeretem a céklát. Pedig gyerekkoromban ez is azon zöldségek közé tartozott, amit alig ettem. Viszont rá kellett jönnöm, hogy a cékla iránti újdonsült szenvedélyem egyáltalán nem érzékelhető a blogon. Pedig sokszor eszünk, a legtöbbször nyersen, valamilyen saláta formájában. Imádom. A színéért is rajongok. Gyönyörű a tányéron. A legtöbbször sajnos nem örökítem meg a salátákat, mert gyorsan csak összedobom vacsorára, reszelve sárgarépával, almával, zellerrel, zöld salátával, mikor, hogy. Ez a saláta is pillanatok alatt összedobható.

És ha már az előző posztban is az eredetileg tiltott mézet használtam, hát legyen itt is az. Fejenként egynegyed kávéskanálnyi méz - hát én vállalom a kockázatot ;)

Nyers, csírás-céklás rukkolasaláta




Hozzávalók 4 személyre
2 kisebb cékla (kb.20 dkg)
5 dkg rukkola
3 dkg lucernacsíra
az öntethez:
2 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál citromlé
1 teáskanál ír mustár
1 kávéskanál méz

A céklát megpucoljuk, majd éles, vékony pengéjű késsel egészen vékonyra szeleteljük.
Az öntet hozzávalóit kézi habverővel elvegyítjük. A rukkolát, a céklaszeleteket és a csírát tányérokra halmozzuk, az öntettel tálaljuk.

CH tartalom: 5 g CH/fő
Kalóriatartalom: 69 kcal/fő




2015. október 31., szombat

Tízóraira

Persze, ideális esetben a tízóraim egy kis házi készítésű süti és valamilyen gyümölcs. De a körülmények sokszor nem kedveznek ennyire, és üres a hűtő, a sütiből már egy morzsa se maradt, sőt, van hogy az állandó almakészlet is kimerül. Na, ilyenkor jön a zabpelyhes joghurt. Mert legrosszabb esetben a sarki kisboltban veszek munkába menet egy joghurtot, zabpehely és méz meg mindig van otthon. A kókuszreszelék ebben az esetben már az extra, a ráadás, mert imádom. :) És bizony, mézet írtam, mert időnként ennyire kis mennyiségben, számolva, én szoktam enni. Ebben a receptben is csak nagyon kevés mézet írok, éppen egy picit ízesíti a joghurtot, de én így szeretem. Lehet helyette nyírfacukrot, vagy eritritet is használni, vagy aki szereti, steviát is.

Zabpelyhes-kókuszos joghurt


Hozzávalók 2 személyre:
20 dkg natúr joghurt
3 dkg apró szemű zabpehely
1,5 dkg kókuszreszelék2 kávéskanál méz (10 g)

Tálkába vagy zárható üvegbe rétegezzük a zabpelyhet, a kókuszreszeléket, a joghurtot és végül a mézet. Közvetlenül tálalás előtt összekeverjük.

CH tartalom: 19 g CH/fő (ebből 9 gyors CH)
Kalóriatartalom: 270 kcal/fő





2015. október 22., csütörtök

Spanyol tortilla

Sosem állítottam, hogy kifejezetten művelt lennék a gasztronómia területén. Sőt. Mondhatni, nagyon hiányosak a ismereteim, és akkor még szolidan fogalmaztam. Épp ezért nagyon sokáig nem ismertem a spanyol tortilla fogalmát. Pontosabban, néha láttam egy-egy receptet, de sosem ragadott meg (biztos azért mert nem vagyok nagy burgonya párti), így tökéletesen megfeledkeztem arról, hogy a tortillának létezik ez a válfaja is, és nem csak a tortillalap, vagy tortillachips. :)
A spanyol tortillával aztán stílszerűen Spanyolországban találkoztam két éve, mikor az október 23-i hétvégén Madridba utaztunk barátokkal. Tekintve, hogy Madrid piszkosul drága, ezért étterembe nem nagyon mentünk, főleg, hogy csak késő este nyitnak ki, mi meg az egész napos városnézés után vágytunk volna valamit enni. Mikor az egyik bárféleségben megláttuk a tortillát az étlapon, nagyon megörültünk neki. Majd jól meglepődtünk, mikor kihozták a helyi változatot. No, ennyi az én hatalmas hozzáértésemről. :)
Őszinte leszek, nem gondoltam volna, hogy finom. Kicsit bizarrnak tűnt elsőre ez a tojásrántottás krumpli, vagy krumplis rántotta, viszont nagyon finom. Viszont sokáig azért nem készítettem el, mert nem teljesen értettem, hogyan is fog ez átsülni. Többféle variációt is elolvastam, ki hogy készíti, nekem végül ez jött be leginkább.
4 főre előételnek, 2 főre főételnek tökéletes.

Spanyol tortilla paradicsomsalátával


Hozzávalók 2-4 személyre
40 dkg burgonya (tisztítva mérve)
6 tojás
1/2 fej vöröshagyma
1,5 teáskanál morzsolt oregánó
1 teáskanál pirospaprika
1 evőkanál frissen aprított petrezselyemzöld
1/2 teáskanál só + kevés a burgonyára
frissen őrölt bors
(olíva)olaj
a salátához:
2 nagyobb paradicsom
1/2 fej vöröshagyma
2 evőkanál fekete olajbogyó
(olíva)olaj
a tálaláshoz:
parmezán vagy más intenzív ízű kemény sajt

A burgonyát és a hagymát egészen vékonyra karikázzuk. Kevés olajon, serpenyőben kb. 10 perc alatt átpirítjuk. Közben sózzuk, és amikor már majdnem puha a burgonya, megszórjuk a pirospaprikával. A tojást felverjük, elvegyítjük a fűszerekkel és a sóval. Ráöntjük a hagymás burgonyára, és lefedve, alacsony lángon kb. 10 percig sütjük az egészet, ez alatt majdnem teljesen elkészül a tortilla. Egy tányér segítségével óvatosan megfordítjuk, további 1 percig sütjük, majd a serpenyőből tányérra borítjuk, és megszórjuk kevés reszelt sajttal.
A salátához felszeleteljük a paradicsomot, a hagymát és az olajbogyót, majd elkeverjük kevés olívaolajjal. A tortilla mellé kínáljuk.

CH tartalom: 23 g CH/fő (4 fős adagok esetén)
Kalóriatartalom: 308 kcal/fő (4 fős adagok esetén)





2015. október 13., kedd

Alap

Nehéz hetem volt. Lehet ilyet mondani kedden? Végtére is, ha a mögöttem álló 7 napra gondolok, akkor helytálló a mondás, nem igaz? ;) De igazából részletkérdés, a heti stresszadagomon már tuti túl vagyok. Úgyhogy bevetettem magam a kanapéra, Apósom verhetetlen pálinkájából egy kupicával, és szerintem tuti aludni is fogok egy órán belül. :)
De amíg még várjuk a pizzát (bizony, jutalmul diétafelrúgós napot tartok!), addig gyorsan hozok egy receptet.
Méghozzá villámgyorsat, egy újabb kamrakaját. A legalapabbat, ami a sajtos tészta után csak jöhet: a tonhalas tészta. Szerintem az első 5 ételben tuti benne volt, amit először magam is elkészítettem. :)
Amúgy meg, az Uram egyik nagy kedvence, szerintem simán megenné hetente többször is. :)

A recept a Kifőztükben is megjelent.

Tonhalas tészta


Hozzávalók 4 személyre
- 1 konzervparadicsom (40 dkg)
- 1 közepes vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 konzerv olívaolajban eltett tonhal (2 x 8 dkg)
- 1 kávéskanál szárított vagy 1 teáskanál friss, aprított kakukkfű
- 1 kávéskanál szárított vagy 1 teáskanál friss, aprított oregánó
- 1 kávéskanál szárított vagy 1 teáskanál friss, aprított bazsalikom
- 22 dkg durumtészta
- só
- frissen őrölt bors
- (olíva)olaj
a tálaláshoz:
- reszelt sajt

A tésztát lobogó, sós vízben megfőzzük, leszűrjük.
A megtisztított vörös- és fokhagymát felaprítjuk, kevés olajon megsütjük. Hozzáadjuk a tonhalat és a szárított fűszereket, majd néhány perc elteltével elvegyítjük a paradicsommal (ha egészben van benne a paradicsom, előtte fakanállal feldaraboljuk). Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és kb. 10 percig főzzük közepes lángon. Ha friss zöld fűszereket használunk, csak a főzési idő vége előtt néhány perccel adjuk hozzá.
A tonhalas ragut a tésztára halmozva, reszelt sajttal megszórva tálaljuk.

CH tartalom
: 46 g /fő
Kalóriatartalom: 306 kcal/fő (sajt nélkül)




2015. október 9., péntek

Rizspudingból csak keveset

Bizonyos ételeket sosem ettem gyermekkoromban. Aztán már felnőtt fejjel egyszer találkozok valamivel, és már meg is köttetett egy életre szóló szerelem. A rizspudinggal is így voltam. Mit nekem brownie, meg karamella, ezekről előbb le tudok mondani. De a rizspuding, bármilyen formában, változatban, jaj, na azért állandóan fáj a szívem.
Amióta diétázom, nem készítettem egészen eddig a receptig. Hogy miért? Mert egy gyors fejszámolással azonnal láttam, hogy ez bizony nehezen illeszthető be a diétába. Nem mondom, hogy nem fordult meg a fejemben, hogy csak zöldsalátát ebédelek és után pedig belapátolok egy hatalmas adag rizspudingot. De mindig becsülettel ellenálltam. Aztán megcsináltam ezt a receptet és büszkén mesélhetem: nem faltam fel az egészet. Pedig nagyon akartam. Megmaradtam a magam 20 grammnyi adagjánál. Ami persze rettentően kevés a rizspudingból sajnos. De legalább az ízét éreztem újra. :)
A képen látható pohár a 4 személyes adag, igazából én a felét ettem uzsonnára, nem túl sok, de azért a semminél több. :) Mondjuk, az is igaz, hog yegy ebéd után desszertnek egy egész adagot nem is tudnék megenni. :)

Fahéjas rizspuding körtével és mascarponehabbal


Hozzávalók 4 személyre
12 dkg basmati rizs
5 dl tej
7 dkg nyírfacukor
2 fahéjrúd
2 tojássárgája
1/2 citrom leve
1 csipet só
a krémhez:
10 dkg mascarpone
1 dl habtejszín
1 evőkanál porrá őrölt nyírfacukor
a tetejére:
1 nagy körte
1/2 dl száraz fehérbor
1 teáskanál nyírfacukor

A tejet felforraljuk a cukorral és a sóval, majd hozzáadjuk a rizst és a fahéjrudakat. Lefedve, alacsony lángon megfőzzük (nem kell az összes folyadékot elfőzni), néha megkeverve, hogy le ne égjen. Levesszük a tűzről, elvegyítjük benne a tojások sárgáját és a citromlevet, majd további 1 percig főzzük. Kivesszük a fahéjat, és lefedve hagyjuk kihűlni.
A körtét vékonyan felszeleteljük, és a fehérborral, a cukorral, kevés őrölt fahéjjal megpároljuk. A krémhez a tejszínhabot kemény habbá verjük, elvegyítjük a cukorral és a mascarponéval.
A poharakban eloszlatjuk a rizspudingot, rákanalazzuk a mascarponés habot, szépen rárakjuk a körtét, és megszórjuk őrölt fahéjjal.

CH tartalom: 47 g CH/fő (kisebb poharakba adagolva 8 főre is szétosztható)
Kalóriatartalom: 403 kcal/fő
(eritrittel "csak" 34 g CH)





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...